12.06.2013

Łupież suchy (zwykły, pospolity) - jak powstaje?

Hej,

dziś poruszę temat, z którym boryka się wielu z Nas. Łupież jest jednym ze stanów, który powoduje społeczny dyskomfort. Sypiące się białe płatki nie dość, że są uciążliwe to jeszcze dobrze widoczne, szczególnie na ciemnych włosach.
Należy pamiętać, że nieleczony łupież zwykły może przejeść w kolejny etap czyli łupież tłusty, objawiający się żółto brudnymi strupami.W normalnym, niczym nie zaburzonym rytmie nasza skóra sama praktycznie niezauważalnie złuszcza się. Problem powstaje wtedy, gdy z jakiegoś powodu proces  podziału komórek naskórka zostaje przyspieszony. Materiał komórkowy nie ma wystarczająco dużo czasu, czyli ok 1 miesiąca aby w pełni ulec zrogowaceniu i złuszczeniu. W przypadku łupieżu trwa to 4-5 dni. Zaczyna zlepiać się w grupy, które stają się widoczne. W taki oto sposób powstają białe płatki na naszej głowie.

Dodatkowo na naszej skórze bytują w sposób naturalny drożdżaki, które w sprzyjających warunkach namnażają się w wyższym stopniu niż standardowo a substancje, które powstają w wyniku ich rozpadu drażnią skórę głowy i powodują jej swędzenie. Drapiąc się, możemy zrobić mikrouszkodzenia gdzie powstają stany zapalne.

W kolejnych postach będę kontynuowała problem łupieżu. Przedstawię przyczyny i sposoby na walkę z białymi śnieżkami.

Pozdrawiam 

Weronika

2 komentarze:

  1. Łupież, mam nadzieję, że mnie nie dopadnie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo ciekawy post, mam problem z suchym łupieżem tylko w jednym miejscu na głowie

    OdpowiedzUsuń