14.06.2013

Łupież suchy (zwykły, pospolity) - jak sobie z nim radzić? W tym poście KLIK pisałam o mechanizmach powstawania łupieżu suchego, dziś natomiast skupię się na czynnikach go wywołujących i sposobach jego zwalczania.Jeśli mówimy o łupieżu suchym, czyli sypiących się malutkich, białych płatkach, to musicie dobrze przyjrzeć się temu co przez ostatni czas robiliście.

Może byliście na wakacjach, gdzie było piękne słońce?
Może kupiliście nowy szampon do włosów lub odżywkę?
Może mieliście bardzo stresujący okres?
Może byliście przemęczeni lub chorowaliście?
Może pracujecie w klimatyzowanych pomieszczeniach?
Te wszystkie pytania pomogą Wam określić przyczynę białych płatków na skórze głowy.
Gdy skóra naszej głowy jest wystawiona na silne słońce, to podobnie jak na innych partiach ciała będzie nam się ona po pewnym czasie łuszczyć, towarzyszyć temu będzie również swędzenie.

Bywa też tak, że szampon lub odżywka nie posłuży naszej skórze. Reakcja alergiczna na jakiś jeden bądź kilka jego składników może zaburzyć gospodarkę skóry głowy.
Koniecznie należy wykluczyć czynnik uczulający.

Stres i przemęczenie oraz choroby skutkują osłabieniem naszej skórnej bariery ochronnej. Powoduje to rozregulowanie pracy gruczołów łojowych i większe namnażanie drożdży bytujących na naszej skórze głowy.
Tu najlepszym lekarstwem będzie odpoczynek,  kuracja przeciwłupieżowa i wzmocnienie organizmu mikroelementami.

Klimatyzowane pomieszczenia i zanieczyszczenia jakie wiszą w powietrzu, szczególnie w większych miastach  również mogą być przyczyną problemów z łupieżem. Tu nie pozostaje nam nic innego jak regularne peelingi  złuszczające naskórek, suplementacja i nawilżanie.

To jedne z podstawowych problemów powstawania białych płatków na naszej skórze i jedne z wielu sposobów im przeciwdziałania.


2 komentarze:

  1. Nigdy nie miałam łupieżu, więc swoich sposobów radzenia sobie z nim nie mam. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. czasami się pojawia, ale umiem sobie z nim radzić.

    OdpowiedzUsuń