16.05.2014

Trychologia: łamliwość włosów - przyczyny

Dziś kilka słów o łamliwości włosów. Jest to mechaniczny rodzaj uszkodzeń włosów. Łamliwość włosów (Trichoclasis) jest skłonnością włosów do ułamywania się w różnych miejscach. Efektem tego stanu może być przerzedzenie włosów. Łamliwość włosów możemy podzielić na dwie grupy: łamliwość wrodzoną, która pojawia się już w pierwszych miesiącach życia oraz łamliwość nabytą.

Łamliwość wrodzona powstaje niezależnie od nas. Włosy w takim przypadku łamią się po osiągnięciu niewielkiej długości. Według źródeł spotyka się to schorzenie częściej u dziewczynek.

Łamliwość nabyta powstaje za sprawą czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Dotyka szczególnie kobiety, gdyż to one częściej uszkadzają swoje włosy przez mocne lub niewłaściwe zabiegi fryzjerskie. Włosy takie są suche i cienkie. Łamią się na różnej długości. Łamliwość nabyta powstaje za sprawą problemów na tle tarczycy, antybiotykoterapii i braków witaminowych.

łamliwe włosy
fot: lifestyle.iloveindia.com

5 komentarzy:

 1. Idę przebadać swoją tarczycę :D Ciekawy post :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem czy mnie pociesza wiedzieć dlaczego się łamią, chociaż podobno łatwiej coś zaakceptować jak jest na co zrzucić. Nie narzekam jednak. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo interesujący post , moje włosy stały się łamliwe po ombre hair , które zrobiłam na wakacjach w tamtym roku . Teraz zamierzam iść do fryzjerki podciąć 5 cm .Chodż kusi mnie żeby znowu zrobić sobie ombre bo wolę siebie w jaśniejszych włosach. I mam pytanie do Ciebie czy farbą też wyjdzie ombre ? Zapraszam do mnie , będziesz mogła zobaczyć moje aktualne zdjęcie włosów:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widziałam zdjęcia i masz bardzo długie włosy więc nawet jak podetniesz 5 cm to jeszcze najjaśniejsze włosy zostaną. Nasadę widzę, że masz naturalną. Ja na Twoim miejscu zrobiłabym farbą lekkie przejścia.
   Pozdrawiam

   Usuń
 4. ojej trochę za krótki ten post, a można tyle ciekawego napisać w tym temacie... :)

  OdpowiedzUsuń