12.11.2014

Substancje toksyczne - ftalany

www.wsse.olsztyn.pl

Substancje toksyczne otaczają nas z każdej strony. Są w pożywieniu, powietrzu, kosmetykach, lekach i suplementach diety. Naukowcy podają, że w ciągu roku przeciętny człowiek może skumulować 8 kg trucizn w swoim organizmie.


Szkody jakie czynią substancje toksyczne w naszym organizmie są znaczne. Tylko nasza świadomość iż ten problem jest naprawdę poważny może w jakimś stopniu zminimalizować szkody jakie one wyrządzają w naszym organizmie. Należą do nich:
- wypadanie włosów,
- alergie,
- otyłość,
- poważne choroby w tym nowotwory.

Jednym ze związków toksycznych otaczających nas zewsząd są ftalany.
Powodują one wczesny rozwój piersi oraz wczesne osiągnięcie dojrzałości u młodych dziewczyn, uszkodzenia układu rozrodczego, sprzyjają powstawaniu otyłości. Ftalany wpływają również na funkcjonowanie mózgu u niemowląt oraz zaburzają równowagę hormonalną.

Ftalany znajdują się miedzy innymi w szamponach do włosów, lakierach do paznokci i włosów, kremach, balsamach, mydłach  i w plastikach (np: butelkach).

Dietetyk Zoe Harcombe zauważył, że większość osób odchudzających się redukuje tłuszcze, które to są rozpuszczalnikiem dla niektórych witamin. W ten sposób blokują sobie możliwość ich wchłaniania. Takie osoby zaczynają borykać się z problemem suchości skóry i włosów. By temu przeciwdziałać stosują kremy, balsamy, maski (wiele osób nakłada maski i odżywki na skórę głowy) i dostarczają organizmowi kolejną dawkę substancji toksycznych.

Nazewnictwo substancji - ftalany w kosmetykach
INCI:
Diisononyl phthalate
DEHP

Na podstawie artykułu "Wszyscy tyjemy od toksyn ?" kobieta.wp.pl

2 komentarze:

  1. Ciekawe spostrzeżenia. I to o błędnym kole tłuszczów / wchłaniania witamin / przyswajania toksyn.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ufff! Jak dobrze używać naturalnych kosmetyków :D Zostaje jeszcze jedzenie i plastikowe butelki :p

    OdpowiedzUsuń