17.02.2014

Trychologia: wypadanie włosów po chemioterapii


Dlaczego od chemioterapii wypadają włosy?
Komórki nowotworowe cechują się dużym rozrostem. Tę samą cechę posiadają również komórki właściwe między innymi komórki mieszków włosowych. Leki cytostatyczne mają działać na komórki szybko się rozrastające, przez to też mamy do czynienia z dużą utrata włosów w niemalże wszystkich przypadkach.

Dlaczego wypadają włosy na głowie? 
Włosy na głowie są w ok 90% w fazie anagenu czyli fazie aktywnego wzrostu. Komórki macierzy tych włosów dzielą się szybko przez co są podatne na działanie leków cytostatycznych. Pozostała część włosów znajduje się w fazie katagenu i telogenu. W innych częściach ciała stosunek anagenu do telogenu jest odwrotny. Włosy w fazie katagenu i telogenu są mniej podatne na działania chemioterapii. Dodatkowo czas trwania poszczególnych faz jest krótszy niż na skórze głowy.

Czy utrata włosów po chemioterapii jest odwracalna?
Na ogół utrata włosów po chemioterapii jest odwracalna. Proces odrostu włosów następuje od 2 do 6 miesięcy po zakończeniu terapii. Bywają przypadki gdzie włos odrastają ze zmienioną barwą lub/i strukturą.

Łysienie może być sygnałem, że organizm boryka się z nowotworem.
Nowotwory mogą być jedną z przyczyn utraty włosów dlatego ważne jest obserwowanie stanu owłosienia i rozsądne reagowanie.

Na podstawie Źródło


2 komentarze:

  1. mój kuzyn jest w czasie chemioterapii i nie ma włosów ...

    OdpowiedzUsuń
  2. Pamiętam jak znajomej po chemii odrosły loczki zamiast prostych. Ma teraz burze loków :)

    OdpowiedzUsuń