9.07.2013

Fototypy - jaki czas ochrony własnej przed zaczerwienieniem posiada moja skóra?

Cześć,

po krótkiej przerwie wracam do Was z garścią mam nadzieje przydatnych informacji.

Dziś kilka słów o ochronie przed słońcem, co będzie tematem jak najbardziej aktualnym gdyż sezon wakacji w pełni.

Pamiętajcie, że skóra głowy też jest wrażliwa na słońce i również może nam się opalić. Szczególnie nasłonecznione miejsce u osób z gęstymi włosami to przedziałek. Natomiast osoby z rzadszymi włosami muszą chronić całą skórę głowy.
Efektem zbyt mocnego ingerowania promieni słonecznych na skórę naszej głowy jest swędzenie i łuszczenie się naskórka, które może dawać mylny obraz dla interpretacji problemu.

Na wstępie powiedzmy coś na temat klasyfikacji fototypów. W późniejszym poście przedstawię notkę o rodzajach promieniowania i ich szkodliwości oraz o doborze odpowiednich środków ochronnych.

Rozszyfrujmy teraz co dokładnie znaczy "czas ochrony własnej skóry"
Mówiąc o czasie ochrony własnej skóry mamy na myśli czas, w jakim skóra może być eksponowana na słońce bez ryzyka wystąpienia poparzenia i zaczerwienienia. Jest on uzależniony od typu skóry.

Wyróżniono 6 fototypów:

Pierwszy typ, celtycki charakteryzuje się jasną i bardzo wrażliwą skórą, piegami oraz włosami w kolorze blond lub rudawym. W tym przypadku czas ochrony własnej skóry wynosi od 10 do 15 minut.Drugi fototyp - nordycki, cechuje się jasną, równie wrażliwą skórą oraz włosami blond. Czas ochrony własnej skóry to 20 minut.Mówiąc o trzecim typie - mieszanym, musimy wziąć pod uwagę niezbyt jasną skórę, brązowe włosy oraz oczy. Osoby zaliczone do tego fototypu mogą bezpiecznie przebywać  na słońcu do 30 minut.


Typ czwarty zwany śródziemnomorskim, charakteryzuje się ciemną skórą i ciemnymi włosami. Czas ochrony dla tego typu to 45 minut.Do fototypu piątego (ciemnego) zaliczymy osoby z ciemną skórą, ciemnymi oczami oraz czarnymi włosami.
Czas ochrony własnej skóry wynosi 60 minut.


Typ szósty (czarny) cechuje się czarną skórą i czarnymi włosami. W tym przypadku czas ochrony skóry jest najdłuższy i wynosi 90 minut.


Mając świadomość do jakiego fototypu należymy możemy bezpiecznie poddawać się kąpielom słonecznym i dobierać właściwą ochronę.

A u Was jak jest z tym opalaniem? :-) Macie złocistą opaleniznę już na swoim ciele?

10 komentarzy:

 1. Ja mam jasne wlosy i oczy a nie opalam sie na czerwono i nie mam poparzen, zawsze nie moge sie okreslic fototypem:)
  http://solidaryexpensivee.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. No to ja jestem jak zawsze nie w dupę ni w oko :P

  Jasne oczy, średni brąz włosy i średnia cera :)

  Całuski

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie zazwyczaj nie szkodzi ok. jakieś 30 min na słońcu. Póki co się nie opalam :D

  OdpowiedzUsuń
 4. ja jestem pomiędzy nodryckim a mieszanym, włosy ciemne, oczy zielone, skóra nie za jasna, ale też nie śniada, dość łatwo się opalająca. Za to zawsze ogromnie podobała mi się uroda śródziemnomorska.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja do niedawna też tak uważała ale od jakiegoś czasu po kochałam swoje jasne włosy i cerę :-)

   Usuń
 5. jestem fototypem nr 2 muszę uważać na słońce

  OdpowiedzUsuń
 6. a ja nie wiem do którego fototypu się zaliczam, mam jasną skórę i ciemne blond (prawie brązowe) mysie włosy ;o

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To są tylko ogólne dane i tylko 6 typów wiadomo, że każdy z nas jest inny. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski z dotychczasowych swoich przygód z opalaniem i po nich się do jakiegoś typu dopasować.

   Pozdrawiam

   Usuń
 7. Jestem pomiedzy 1 a 2 bo mam uczulenie na wlosy szaro- zielono- zolte oczy i meega jasna prawie biala cere. Zawsze opalam sie na czerwono i nawet kolo tygodnia czasu potrzebuje moja skora zeby sie zabrazowic:D

  OdpowiedzUsuń