11.07.2013

Promieniowanie UV - jego rodzaje i szkodliwość. Przed którym się musimy chronić?

Hej,

dziś kolejna porcja informacji na temat ochrony przeciwsłonecznej.

Jeszcze nie tak dawno uważano, że tylko promieniowanie UVB miało niekorzystny wpływ na skórę i z taką tego typu ochroną produkowano kosmetyki chroniące przed słońcem. Dziś już wiadomo, że to jednak przede wszystkim promieniowanie UVA niszczy naszą skórę i powoduje choroby.

Promieniowanie UV dzielimy na trzy rodzaje:

 • Promieniowanie UVA stanowi 95% promieniowania dochodzącego do Ziemi. Wnika ono głęboko w skórę i przez cały rok niezależnie od pogody jest takie samo. Przenika przez chmury i szyby. Tylko w niewielkim stopniu odpowiada za efekt opalenia. Promieniowanie to odpowiada za przyspieszenie procesu starzenia się skóry, choroby nowotworowe skóry i narządów wewnętrznych, pojawianie się różnych brunatnych plam.

Efekty działania promieni UVA zaliczamy do efektów późnych, które mogą pojawić się za kilka miesięcy lub nawet lat.


 • Promieniowanie UVB stanowi 5 % całego promieniowania UV, które dociera do naszej Ziemi.  Promieniowanie to poprzez stymulowanie syntezy melaniny odpowiada za powstawanie opalenizny. Odpowiada również za poparzenia słoneczne. Efekty działania tych promieni na naszej skórze możemy zobaczyć już po kilkunastu minutach • Promieniowanie UVC praktycznie nie dociera do nas. Pochłaniane jest przez warstwę ozonową atmosfery.


Promieniowanie słoneczne niewłaściwie przyjmowane prowadzi do starzenia się skóry (skóra sucha, szorstka, łuszcząca się, utrata elastyczności w wyniku uszkodzenia włókien kolagenowych). Pojawiać się mogą plamy brunatne, pieprzyki.

Jednak należy pamiętać, że słońce dostarcza nam potrzebnej witaminy D. Według publikacji prof. zw. dr hab. Elizy Lamer - Zarawskiej już 15 minut przebywania na powietrzu (nawet będąc w cieniu) zapewnia nam dawkę witaminy D wystarczającą na trzy dni.

Opalone ciało wygląda pięknie ale wszystko należy robić rozsądnie by wyglądać zdrowo i żyć długo.


4 komentarze:

 1. Bardzo przydatny post.ja staram się chronić przed słońcem ale czasami o tym zapominam :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba jednak się strać pamiętać by nie za długo znajdować się na słońcu :-)

   Buziaki

   Usuń
 2. Mam specjalny spray do włosów chroniący przed promieniowaniem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajna sprawa tylko trzeba pamiętać o stosowaniu :-)
   Pozdrawiam

   Usuń