1.03.2013

Jak sobie radzić z wrażliwą skórą głowy

Cześć,

Dziś pare słów na temat wrażliwej skóry głowy. Jak sobie z nią radzić, co stosować by napięcia i swędzenie były mniej uciążliwe.

Wrażliwa skóra według dermatologów to taka która przepuszcza do skóry właściwej szkodliwe substancje z otoczenia,  wyniku czego powstają stany zapalne. Za przepuszczanie niewłaściwych substancji odpowiadają zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu górnych warstw skóry. (na podstawie definicji dr A. Bliżanowskiej).Jakie są objawy na podstawie, których możemy stwierdzić, że borykamy się właśnie ze skórą wrażliwą?

Najistotniejszymi cechami jest napięcie i swędzenie oraz drobne łuszczenie i wysuszenie. Mogą pojawiać się też małe stany zapalne i bolesne krostki.

Na jakie czynniki taka skóra reaguje najbardziej?

Szczególnie źle na nią będzie wpływać klimatyzacja, która narusza naruralny, lipidowy płaszcz ochronny, ale również zmiana temperatury, wody, niewłaściwa pielęgnacja, stres, niedobór cynku czy nadmierna ekspozycja na słońce.

Zatrzymam się chwilę przy czynniku jakim jest słońce i jego promieniowanie. Musimy mieć świadomość co takie promieniowanie robi naszej skórze. Wiadomo, mamy włosy, które stanowią barierę ochronną ale nigdy 100 procentową. Promieniowanie UVA, bo to ono jest najgorsze, dociera do skóry właściwej zawierającej komórki macierzyste i skutecznie je osłabia. Promieniowanie UVA stanowi 95% całego promieniowania ultrafioletowego, które dociera do ziemi i odpowiada właśnie za fotostarzenie się skóry jak i zmiany nowotworowe. Promieniowanie to jest obecne cały rok nawet w pochmurne dni. Promieniowanie UVB stanowi 5% promieniowania ultrafioletowego ale to właśnie ono dopowiada za poparzenia słoneczne. Zachmurzenie i szkło są dla niego blokadą. Obydwa rodzaje promieniowania mogą spowodować reakcje alergiczne.

Często mylimy łupież z wrażliwą skórą głowy. Objawy są podobne, mamy łuszczące się brobne białe płatki, swędzenie, zaczerwienienie. By trafnie zdiagnozować problem najłatwiej jest zrobić badanie mykologiczne (posiew w kierunku grzybów) w Warszawie takie badanie kosztuję ok 65 zł.  lub zbadać skórę w lampie Wooda. Lampa Wooda, jest stosowana do szybkiej i wstępnej dizgnostyki mykologicznej. Jest to lampa kwarcowa, która emituje promieniowanie UV. Diagnoze stawia się na podstwie barwy emitowanego światła. Jeśli konkretnie wiemy z czym się borykamy łatwiej z tym walczyć i dobrać odpowiednie preparaty.

Jak sobie radzić z uwrażliwioną skórą głowy?

Ważna jest właściwa pielęgnacja. Częste zmiany wody mogą takiej skórze szkodzić. Jeśli jest duży problem to dobrze jest by myć ja w wodzie mineralnej niegazowanej. Szampony powinny być bardzo delikatne specjalne do skóry wrażliwej. Szampony takie są z reguły przejrzyste i słabo się pienią.  Dobrze by nie posiadały w swoim składzie barwników i substancji zapachowych.
(Osobiście polecam Emolium szampon apteczny za ok 24 zł, Klorane (ciężko go spłukać i słabo się pieni ale to dobre znaki :-) ok, 24 zł w aptece. )

 Dobrym sposobem w jej łagodzeniu jest witamina E i olej np: kokosowy.
         Witamina E jest w kapsułkach, które można otworzyć lub w buteleczce. Witamina E jest gęsta więc można ją samą wcierać w skórę głowy lub mieszać ją z podgrzanym olejem kokosowym.

Są również zabiegi, które pamagają ukoić skórę wrażliwą. Mowa tu o zabiegach tychologicznych do skóry wrażliwej i o mezoterapii.

Problem skóry wrażliwej jest uciązliwy bo często nie jesteśmy w stanie dobrać nawet odpowiedniego szamponu, a taka skóra porzebuje dużo pracy i uwagi.

Macie swoje sposoby na skórę wrażliwą?

2 komentarze: