15.02.2013

Łuszcząca, zaczerwieniona i swędząca skóra głowy nad czołem i skroniami

Pewnie nie jedna z Was czasami boryka się z problemem łuszczącej się, zaczerwienionej i swędzącej skóry przy nasadzie włosów nad czołem. Bywa tak, że reszta głowy jest wolna od tego typu problemów. Stan taki pojawia się nagle i trwać może różnie od 2-3 dni do kilku lub dłużej z krótkimi przerwami.

izoteam.pl
Dlaczego tak się dzieje?

Taki stan może być efektem:
 • nietolerowania różnych złych składników w kosmetykach – szamponach maskach, odżywkach, kremach podkładach, płynach do demakijażu. Mowa tu szczególnie o detergentach: SLS, SLES, parabenach i silikonach
 • osłabienie naszego organizmu w wyniku przemęczenia, stresu, choroby
 • niedokładne mycie i niewłaściwe spłukiwanie
 • zbyt rzadkie lub zbyt częste mycie włosów

Jak przeciwdziałać?

Najważniejsze jest dokładne mycie skóry głowy i włosów. Chodzi o to aby zawsze robić przynajmniej 2 mycia. Pierwsze polega na myciu włosów czyli całą płasko rozłożoną dłonią myjemy włosy. Dokładnie spłukujemy. Kolejne mycie to już mycie skóry głowy. Podczas mycia wykonujemy krótki masaż skóry głowy opuszkami palców. Nie robimy tego zbyt długo gdyż szkodliwe składniki z szamponów mogą przeniknąć do naszego ciała.

Dlaczego są w kosmetykach SLS-y i SLES- y?

SLS-y i SLES-y są powszechnie wykorzystywane w kosmetykach myjących dlatego, że są tanie i dobrze można je rozcieńczać. Mimo, że są szkodliwe to zezwolono na ich obecność, tłumacząc to tym, iż detergenty te nie mają dłuższego kontaktu ze skórą. Każdy kontakt ze skórą jednak nie zostaje dla niej obojętny.Te same detergenty spotkamy w płynach do mycia naczyń, szyb, podłogi itp.

Ważny jest również sposób spłukiwania szamponu i odżywek z naszej głowy. Najlepiej myć włosy pod prysznicem bo wówczas nic nam nie osadza się w części nad czołem i skroniami. Niestety mając włosy głową w dół nad wanna i mając je długie ciężko jest spłukać je dokładnie. Zwróćcie na to uwagę.

Jeśli jesteście chore, osłabione, to warto myć wówczas głowę szamponem przeciwłupieżowym co drugie mycie przez ten okres. Nie dopuścicie do niekontrolowanego rozmnażania się grzybów i innych drobnoustrojów bytujących na naszej skórze.

Jeśli macie już problem ze skóra głowy starajcie się nie drapać. Drapiąc nieczystymi paznokciami jeszcze pogłębiacie problem powodując stany zapalne.

Pamiętajcie, że szampony przeciwłupieżowe są szamponami leczniczymi i nie należy ich stosować ciągle. Producent na ulotce oznacza maksymalny czas kuracji. Po zakończonej kuracji należy myć włosy lekkim szamponem bez SLS-ów i SLES-ów.

Myślę, że jeśli zwrócicie uwagę na rzeczy które opisałam w tym poście i popróbujecie z szamponami (szukając tego właściwego i najbardziej Wam odpowiadającego) to nie będziecie się już borykać z takimi problemami. 
Niestety nasza skóra i organizm stają się co raz bardziej nieodporne na chemie jaka występuję w naszym otoczeniu.


Pozdrawiam,
Weronika

3 komentarze:

 1. Znam en ból...Obserwujemy?
  Twoje rady są faktycznie przydatne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję i w razie jakiś zapytań i konkretnych problemów służę pomocą.
  Pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń