11.02.2013

Wady struktury włosów

           Problemy z włosami są różnorakie i każda z Was pewnie się z jednym (jak nie z kilkoma) w swoim życiu borykała. Nasze włosy są poddatne na różne uszkodzenia i należy się z nimi obchodzić w sposób delikatny jeśli nie chcemy mieć z nimi problemów.

Analizując wady struktury włosów możemy je podzielić na wrodzone, czyli takie z którymi się rodzimy i w większości przypadków będą to wady dziedziczne oraz wady nabyte, za które odpowoadamy nie jako My same.

 W tym poście przedstawię Wam wady nabyte bo na nie mamy wpływ.

          Pamiętajcie, że włos który widzimy jest martwym tworem i należy się z nim dobrze obchodzić by nam służył lata. Nie istnieją maski ani odżywki, które po jednej czy nawet kilku aplikacjach sprawią, że nasz włos będzie już przez pare lat wyglądał ładnie. Dlatego też nalezy o nie dbać.

                                   Skąd się biorą problemy ze złą jakością naszego włosa?

Z reguły to My same jesteśmy temu winne. Wystarczy wymienić:
 •  zła pielęgnacja
 • częste i nieprawidłowo wykonywane zabiegi chemiczne (trwała, rozjaśnianie, farbowanie)
 • nadmierna stylizacja termiczna
 • mocno spięte włosy
 • podcinanie włosów tępymi nożycami
 • reakcje nerwowe: zakręcanie na palec, tarcie, drapanie, naciąganie
 • niewłaściwe szczotkowanie
 • kąpiele w słonej wodzie
         Teraz przedstawię Wam wady jakie mogą powstać przez wyżej wymienione czynniki:

Rozszczep podłużny włosa
Wada bardzo czeto spotykana. Jest to pęknięcie osłonki włosa. W takim przypadku zaleca się regularne podcinanie rozdwojonych końcówek aby proces ten nie pogłębiał się oraz delikatne obchodzenie się z nimi. Zmiany te częściej występują u osób z długimi włosami

                                                            www.dermatlas.med.jhmi.edu

Włosy węzełkowate
Zmiany te łatwo nabyć w skutek niewłaściwego czesania i skręcania ich palcami oraz ocierania i drapania. Czynności te mogą być wykonywane na tle nerwowym. Częściej spotykana ta wada jest u osób z naturalnie kręconymi włosami. Włosy takie należy ściąć i powstrzymać się od kolejnych nerwowych trików.

                                                                www.huidziekten.nl

Węzłowa łamliwość włosów
Większość włosa wygląda normalnie może pojawić się tylko jedno tak zwane opuchnięte miejsce. Wada ta może być wrodzona i nabyta. Nabywamy ją w skutek nadmiernego obciążenia włosa czego skutkiem jest przerwanie kutykuli (osłonki) włosa.

                                                                                www.hairscientists.org

Włosy bańkowate
Taki rodzaj włosa pojawia się szczególnie w wyniku nadmiernego traktowania ich suszarką i lokówką oraz w wyniku szkodliwego rozjaśniania i farbowania. Włosy takie po właściwym ich traktowaniu odrastają zdrowe. Charakteryzują się występowaniem poszerzeń w kształcie bańki.


To właśnie tyle niedobrego dzieje się z naszymi włosami jeśli  nie obchodzimy się z nimi ostrożnie.

2 komentarze:

 1. Moje włosy są rozdwojone i łamliwe niestety :/
  Ale mam w planach wzmożoną ich pielęgnację :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Czasami nawet same nie wiemy ile nasze włosy muszą znosić :-)ale dobra pielęgnacja na pewno im pomoże. Długie włosy są niestety mocniej narażone na uszkodzenia choćby na te najprostsze - mechaniczne.Trzymam kciuki za wytrwałość i dobre efekty pielęgnacji :-)
  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń