21.01.2013

Cykl postów poświęconych wiedzy ogólnej na temat włosa

Wiemy, że mamy włosy, widzimy je, dotykamy każdego dnia ale chyba niewiele z Nas wie jak one powstają, jakie mają fazy wzrostu, kiedy mogą wypadać. W tym poście pragnę przedstawić trochę informacji, które mam nadzieję zainteresują Was. A może o czymś nie wiedziałyście i tym bardziej wiedza, którą tu umieszczę będzie dla Was odkrywcza :-)

Włosy spełniają wiele funkcji. Pierwotnie najważniejszym zadaniem była ochrona przed czynnikami atmosferycznymi, dziś ta funkcja troszkę zastała ograniczona i włos spełnia tą rolę w miejscach, w których jeszcze istnieje. Włosy chronią również przed czynnikami mechanicznymi i fizycznymi, działają jako narząd dotyku ale przede wszystkim stanowią o dobrym samopoczuciu psychospołecznym. Naukowcy zgodnie twierdzą, że włos jest najlepszym barometrem wskazującym stan naszego organizmu. Dzięki analizie pierwiastkowej włosa (której z pewnością poświęcę któregoś z najbliższych postów) możemy sprawdzić historie naszego odżywiania lub dowiedzieć się czym organizm został zatruty.

Kochani miejmy świadomość tego, że nasze włosy są bardzo dobrym materiałem do samodzielnej obserwacji. Ich nadmierne wypadanie, zmiana grubości, struktury i koloru (w przypadku włosów naturalnych) może być sygnałem problemów jakie pojawiły się w naszym organizmie !

To, jak gęstą będziemy mieć fryzurkę, kształtuję się już w życiu płodowym. W łonie matki właśnie zapada ta ostateczna decyzja :-). Dr John Grey twierdzi, że rodząc się mamy określoną liczbę mieszków włosowych i w miarę wzrostu i dojrzewania stopniowo ich ilość spada.

Jak w ogóle funkcjonuje włos?
Wzrost włosa odbywa się w pewnym cyklu, który nie jest synchronizowany, czyli mieszki nie znajdują się w tej samej fazie jednoczenie.

Pierwsza faza, to faza wzrostu - anagen.
Trwa ona od kilku miesięcy do kilku lat i w tej fazie kształtowany jest włos: kolor, grubość. Odżywiane włosa odbywa się przez brodawkę, która połączona jest z krwiobiegiem. Włos taki, obserwując w powiększeniu poznaje się po strefie keratogennej, która jest zabarwiona na ciemniejszy kolor i po pochewkach zewnętrznej i wewnętrznej, które z reguły posiada. W tej fazie, szczególnie w samych jej początkach następują liczne podziały. Mieszki stopniowo wydłużają się, włos rośnie, wychodząc ostatecznie na powierzchnię naskórka.

Zdjęcie włosa w 200 krotnym powiększeniu wykonane mikro-kamerą:Druga faza w cyklu wzrostu włosa to katagen.
Jest to, tak zwana faza zaniku. Włos staję się coraz cieńszy i charakteryzuje się zanikiem pochewki oraz powolnym przesuwaniem się ku górze.
Trwa ona przeważnie od 2 do 4 tygodni.

Trzecia faza to telogen (spoczynek).
Trwa ona od 2 do 4 miesięcy. Włos charakteryzuję się zrogowaceniem przez co nie posiada już w sobie barwnika, jest biało – przeźroczysty.

Niektórzy badacze wyróżniają jeszcze dwie dodatkowe fazy:
  • egzogen – sam etap wypadania włosa
  • kenogen – mechaniczne uszkodzenie mieszka, nieodwracalne.

Poniżej schemat przedstawiający włos w następujących po sobie fazach:
fazy wzrostu włosów

 
Jak widzicie sam włos i jego „życie” jest dość skomplikowane. Nie będę Wam opisywać budowy włosa, bo tych informacji jest wystarczająco w blogosferze. Tu tylko zrobiłam wstęp do tematyki jaką chcę się zajmować i pokazałam Wam zdjęcia włosów z bliska. Może dla niektórych to się wydawać niesmaczne ale to tak dla opatrzenia się oczu, bo będę też umieszczać zdjęcia z mikro-kamery gdzie mamy na przykład problem z łupieżem. No ale niestety tak właśnie wygląda Nasz włos i każdy ma tak samo :-)

Pozdrawiam,
Weronika

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz