24.01.2013

Przyczyny wypadania włosów

Witajcie

Dziś przedstawię Wam najważniejsze przyczyny wypadania włosów. Z pewnością Wy czy ktoś z Waszego najbliższego otoczenia doświadczył tego problemu. Czasami jest to reakcja tak intensywna, że z przerażeniem spoglądamy na szczotkę lub zapchaną wannę. Przyczyn jest wiele i aby dojść do właściwej diagnozy należy dobrze je przeanalizować.

Dziś umieszczę listę przyczyn wypadania włosów i systematycznie po 2-3 punkty będę Wam dokładnie je opisywać. Myślę, że taka lista z późniejszymi opisami w większości przypadków ułatwi Wam skojarzenie pewnych faktów od czego mogą wypadać włosy.
  1. Przyczyny mechaniczne – fryzury naciągające włosy, wyrywanie włosów (trichotillomania),
  2. Toksyczne – zatrucie metalami ciężkimi: tal, arsen, rtęć,
  3. Choroby: choroby tkanki łącznej, nowotwory, przewlekłe infekcje, choroby zakaźne, zaburzenia hormonalne, cukrzyca,
  4. Nieprawidłowe wchłanianie i choroby zapalne jelit.
  5. Leki: cytostatyki i leki immunosupresyjne, przeciwtarczycowe, przeciwkrzepliwe, przeciwnadciśnieniowe, obniżające poziom lipidów, niesteroidowe leki przeciwzapalne, witamina A (jej przedawkowanie).
  6. Choroby włosów i skóry głowy.
  7. Inne: anemia, stres, nerwica, palenie papierosów, nieodpowiednia dieta, poród, karmienie piersią, znieczulenie ogólne, odstawienie antykoncepcji, urazy.

Pamiętajmy, że włosy każdego dnia nam wypadają i to jest zjawisko normalne. Sygnalizacją naszego organizmu, że coś się z nim dzieje złego jest zauważenie znacznie większej ilości wypadających włosów. Standardem dziennym jaki może nam wypaść i który ogólnie został przyjęty to ok .150 włosów.

Często również bywa tak, że mając np. zakręcone a po czym lakierowane włosy przez 2-3 dni ich nie szczotkujemy tylko ewentualnie przeczesujemy szerokim grzebieniem lub palcami by nie zniszczyć loków, gdy je w końcu umyjemy może się okazać, że nagle wypadło man znacznie więcej włosów niż zwykle. Pamiętajcie, że w takim przypadku to z reguły efekt braku ich codziennego rozczesywania, przez co włosy, które nam wypadły zaplątały się w pozostałe i tak zostały, aż do momentu mycia.

Problemów włosowych jest wiele ale myślę, że sobie z nimi wspólnie damy radę :-)


Pozdrawiam

                   Weronika:-)

1 komentarz:

  1. Co mam robić? Jestem 8 miesięcy po porodzie, karmię piersią, a włosy cały czas wypadają. Mam włosy dość długie ( za talię), ale związując w kitkę powstaje kucyk o średnicy 1 centymetra. Nie mogę zrobić fryzur, które proponujesz, bo nie mam z czego. :( Proszę o poradę.

    OdpowiedzUsuń