26.01.2013

Przyczyny wypadania włosów: mechaniczne

Witam wieczorkiem:-)

Dziś obiecane rozwinięcie pierwszego punktu z listy przyczyn wypadania włosów, czyli przyczyn mechanicznych wypadania włosów, mowa tu o wszstkich szkodach jakie możemy robić naszy włosom. 
Zacznijmy od wszelkich form nadmiernego ich naciągania, tapirowania i spinania. Noszenie tak modnych od jakiegoś czasu spiętych i zawiniętych włosach na czubku głowy może, jeśli czas jaki włosy znajdują się w takim upięciu jest długi – mowa tu o całym dniu lub o częstotliwości z jaką je robimy - spowodować wypadanie włosów.
                                              Jak do tego dochodzi?
Każdy włos osadzony jest w mieszku włosowym i w nim się rozwija, poprzez fakt połączenia brodawki z krwioobiegiem jest odżywiany i jeśli ma ku temu dobre warunki to żyję sobie nawet do kilku lat. Noszenie takiej fryzury nie sprawi, że włosy zostaną wyrwane, no chyba, że się bardzo postaracie ale jeśli włos jest już w fazie katagen i telogen to z pewnością pomożemy im te fazy znacznie skrócić. Włos w fazie katagen i telogen nie jest już tak mocno osadzony i znajduje się w płytszych warstwach skóry, z tego względu łatwiej go naruszyć.
Włosy nie koniecznie zaczną nam wypadać odrazu na następny dzień z reguły większą ich ilość można zaobserwować po ok miesięcznym okresie.
Wiadomo nie ma co wpadać w panikę ale warto mieć to na uwadze i od czasu do czasu robić włosom przerwę w mocnych, naciągniętych upięciach i kucykach.
        Tego typu wypadanie włosów nie spowoduje u nas trwałego wyłysienia.

Teraz parę słów o zaburzeniu jakim jest trichotillomania, której efektem jest utrata włosów.
Trichotillomania- nałogowe wyrywanie włosów, które powoduje uczucie ulgi u chorego. Chęć wyrywania włosów pojawia się wskutek wzrastającego napięcia. Szacuje się, że z tym zaburzeniem może borykać się ok 3 procent całej populacji i to zarówno dzieci jak i dorośli. Objawami są łyse miejsca na ciele lub na głowie. Na głowie i brwiach brak włosów jest bardziej zauważalny. Leczy się ja psychoterapeutycznie i farmakologicznie.

                                                                           Chory na trichotillomanię
 
Włosy po pozytywnej terapii z reguły odrastają ale wszystko zależy od czasu choroby i stopnia uszkodzenia mieszka włosowego.

Wszystkie inne urazy mechaniczne jakie doznała nasza skóra głowy również będą wpływały na stan naszego owłosienia. Lekkie otarcia nie sprawia trwałego ubytku ale jeśli naruszony zostanie obszar, w którym ulokowane są mieszki włosowe wówczas grozi nam trwały brak owłosienia w tym miejscu. 
Pamiętajcie również o tym, że zbyt częste zabiegi fryzjerskie jak farbowanie, rozjaśnianie i trwała nie pozostają obojętne dla włosa.

Pozdrawiam 

                  Fryzjeris

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz